Olejek zawiera kilka leczniczych składników, a ich właściwości mogą być wykorzystywane każdego dnia. Na uwagę zasługuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, to naturalny i skuteczny środek, który zapobiega zakażeniom niewielkich ran, otarć i zadrapań. Związki lotne zawarte w olejku działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo - warto wykorzystać to podczas aromaterapii, szczególnie w czasie infekcji dróg oddechowych (np. w formie rozgrzewającej kąpieli).
Olejek z czarnego pieprzu stosowany jest również w kosmetyce - i to nie tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni więc przed negatywnymi skutkami działań wolnych rodników. Znajduje się też w składzie produktów przeciwko insektom, jest bowiem dobrym repelentem.
Znany jest również w aromaterapii i słynie ze swoich energetyzujących właściwości. To świetny dodatek do masażu po ciężkim dniu lub intensywnym treningu. Rozluźnia mięśnie, rozgrzewa i poprawia krążenie krwi. Może okazać się pomocny w przebiegu wielu powszechnych schorzeń, jak np. zapalenie stawów czy reumatyzm. Olejek pieprz czarny stosowany w aromaterapii pobudzi, wyostrzy koncentrację i poprawi pamięć, ale warto pamiętać, że produktu nie należy stosować przed snem - może utrudnić zaśnięcie.
Pochodzenie surowca: Pieprz czarny wywodzi się z południowo-wschodnich Indii.
INCI: Piper Nigrum Fruit Oil
Działanie: przeciwwirusowe, antyoksydacyjne, rozgrzewające, przeciwbólowe
Zapach: ostry, świeży, pieprzowy
Kolor: bezbarwny
Nuta: serca
Zalecana aplikacja: do masażu, do kąpieli, do inhalacji, w dyfuzorze
Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku jakichkolwiek ran lub podrażnień. Nieodpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią.
Pasuje do niego olejek: copaiba, cynamon z liści, eukaliptus cytrynowy, szałwia