Kumin posiada bogaty skład, jednak główną substancją chemiczną jest aldehyd kuminowy. Posiada właściwości rozgrzewające, przynosi ulgę w bólu mięśni i stawów. Wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych (podczas inhalacji) i skórnych (szczególnie pochodzenia grzybiczego). Może być stosowany na niewielkie rany i zadrapania, oczyszcza i wspomaga proces gojenia.
Połączony z delikatnym masażem brzucha może naturalnie rozwiązać problem nawracających problemów trawiennych (jak np. kolki czy wzdęcia). Produkt znajduje zastosowanie także w kosmetyce - jako składnik maseczek oczyszczających lub domowego toniku ściągającego. Rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia i poprawia koloryt.
Ma wyjątkowy zapach - jest ciepły, pikantny, nieco ziemisty i orzechowy, przez wielu uważany za zmysłowy. Stosowany często w przypadku zaburzeń nerwowych - redukuje niepokój i stres, przywraca spokój. Wspomaga zdrowy sen i może złagodzić nawracające bóle głowy. Doskonale łączy się z olejkami o korzennym aromacie, ale powinien być stosowany z umiarem - z łatwością może zdominować każdy zapach.
Pochodzenie surowca: Kumin zwany także jako kmin rzymski to gatunek rośliny jednorocznej. Naturalnie występował na terenach basenu Morza Śródziemnego. Aktualnie kumin rośnie wyłącznie na uprawach.
INCI: Cuminum Cyminum Seed Oil
Działanie: przeciwzapalne, wspomagające trawienie, przeciwbólowe
Zapach: przyprawowy, męski, zmysłowy, ziemisty
Kolor: żółty, złoty
Nuta: bazy
Zalecana aplikacja: do masażu, do inhalacji, do kąpieli, w dyfuzorze
Przeciwwskazania: Może podrażniać skórę wrażliwą. Przy pierwszym użyciu należy wykonać test miejscowy. Nieodpowiedni dla kobiet w ciąży i dzieci do 6 roku życia.
Pasuje do niego olejek: kolendra, koper włoski, mięta pieprzowa, wintergreen