Olejek eteryczny kamfora stanowi często składnik farmaceutyków stosowanych w chorobach skóry, szczególnie tych o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Produkt łagodzi świąd i podrażnienia. Ekstrakt wykazuje aktywność przeciwzapalną, a stosowany miejscowo chłodzi zakończenia nerwowe, by następnie intensywnie rozgrzać, zwiększając krążenie krwi. Jest niezastąpiony w przypadku problemów mięśni i stawów (niweluje ból i sztywność, zwiększa zakres ruchu).
Stosowany w formie inhalacji łagodzi przekrwienie dróg oddechowych, które pojawia się często w czasie infekcji. Niweluje kaszel i rozrzedza wydzielinę. Łatwo wchłania się przez skórę i wspomaga tworzenie kolagenu oraz elastyny, które odpowiadają za młody wygląd. Równie korzystne działanie wykazuje w przypadku cery tłustej i problematycznej - oczyszcza, zapobiega gromadzeniu się bakterii i niweluje wydzielanie sebum.
Słynie z intensywnego aromatu, który jest trudny do sprecyzowania. Zapach można porównać do mentolu lub eukaliptusa z chłodnymi, drzewnymi nutami. Sprawdzi się u osób cierpiących na dolegliwości nerwowe, łagodzi stres, lęk i poczucie niepokoju. Zwalcza zmęczenie i - jak pokazują badania - może poprawiać funkcje poznawcze, zdolność zapamiętywania i koncentrację.
Pochodzenie surowca: Cynamonowiec kamforowy rośnie głownie w południowych Chinach oraz na Tajwanie.
INCI: Cinnamomum Camphora Wood Oil
Działanie: przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, łagodzi ból stawów
Zapach: świeży, intensywny, drzewny, przypominający eukaliptus
Kolor: bezbarwny
Nuta: serca
Zalecana aplikacja: do masażu, do kąpieli, w dyfuzorze, do inhalacji
Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku jakichkolwiek ran lub podrażnień. Nieodpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią.
Pasuje do niego olejek: kajeput, limetka, melisa, rozmaryn