Kwasek cytrynowy to organiczny związek chemiczny - nietoksyczny i bezpieczny dla zdrowia. Działaniem przypomina ocet, jest jednak delikatniejszy i co dla niektórych ważne - bezwonny. Posiada właściwości dezynfekujące, wykazuje skuteczność przeciwko różnym rodzajom bakterii i wirusów, zwalcza też pleśń.
Kwasek cytrynowy stanowi skuteczną i ekonomiczną alternatywę dla konwencjonalnych produktów czyszczących. Doskonale usuwa osady mineralne, zacieki i rdzę z wielu różnych powierzchni. Przyda się w czasie prania i jest niezastąpiony w kuchni. Jak stosować kwasek cytrynowy?
Kwasek cytrynowy sprawdzi się w podczas dogłębnego czyszczenia pralki i zmywarki. Dwie łyżki substancji należy wsypać do urządzenia (opcjonalnie można dodać też łyżkę sody oczyszczonej), a następnie wybrać program wykorzystujący gorącą wodę. Kwasek cytrynowy bez trudu dotrze do każdej części, usunie kamień i resztki detergentów, pozostawiając urządzenie idealnie czyste. Czynność warto powtarzać regularnie - w przypadku zmywarki co 30 cykli, a pralki raz na 2 miesiące, by uniknąć uszkodzeń i wydłużyć czas eksploatacji.
Kwasek cytrynowy pomoże usunąć osad mineralny z czajnika bez zbędnego wysiłku. Dwie łyżeczki produktu należy umieścić we wnętrzu, zalać wodą, zagotować, a następnie wylać mieszankę i wypłukać czajnik - to wszystko. Kwasek cytrynowy można wykorzystać również w czasie prania, działa jak naturalny wybielacz - pomoże pozbyć się trudnych plam i przywróci biel tkanin. Do bębna, prócz detergentu wystarczy dodać dwie łyżki kwasku i wyprać jak zwykle.
Przy pomocy kwasku cytrynowego można stworzyć uniwersalny spray czyszczący. Dwie łyżki proszku należy zmieszać z 250 ml ciepłej wody w butelce z atomizerem. Następnie intensywnie wstrząsnąć, by składniki się połączyły. Powstały środek zdezynfekuje i dokładnie oczyści wiele powierzchni. Jak stosować?
Aby sprzątanie było nieco przyjemniejsze, do sprayu można dodać niewielką ilość ulubionego olejku eterycznego.
Kwasek cytrynowy nie powinien być stosowany na powierzchniach wykonanych z naturalnego kamienia, drewna zabezpieczonego woskiem ani przedmiotach wykonanych z mosiądzu, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu wraz z upływem czasu.