Olejek tymiankowy może być stosowany w formie inhalacji, wcierek, kąpieli i kompresów. Kąpiele lecznicze z olejkiem tymiankowym działają pobudzająco na układ odpornościowy, rozgrzewają i odkażają drogi oddechowe. Ich stosowanie przyspieszy leczenie przeziębień i infekcji, zmniejszy stany zapalne i ułatwi zasypianie.
?Jest pomocny przy reumatyzmie i artretyzmie. Stosowany na skórę działa odkażająco. Rozrobiony z olejem bazowym olejek tymiankowy może być stosowany w formie wcierek i masażu, które świetnie sprawdzą się w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
?W przebiegu infekcji gardła lub problemów z nieświeżym oddechem polecane jest wykonywanie codziennych płukanek z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego z tymianku. Pomogą one zmniejszyć obrzęk i przyspieszą regenerację błon śluzowych. Należy pamiętać, że olejek eteryczny jest produktem o wysokim stężeniu, dlatego nie zaleca się jego spożywania. Również w przypadku stosowania na skórę olejek powinien być rozpuszczony w wodzie, oleju nośnikowym lub dodany do gotowych kremów czy maści.
?Pochodzenie surowca: Macierzanka tymianek - jest jednym z najstarszych znanych ziół. Wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiany w wielu różnorodnych regionach na świecie.
?INCI:?Thymus Vulgaris Oil
?Działanie:?antyseptyczne, dezodoryzujące, wspomaga pracę górnych dróg oddechowych
?Zapach:?świeży, ziołowy, delikatnie apteczny
?Kolor:?przezroczysty do jasnożółtego
?Nuta:?serca
?Zalecana aplikacja:?do masażu, do kąpieli, do inhalacji,w dyfuzorze
?Przeciwwskazania:?Nie stosować w przypadku jakichkolwiek ran lub podrażnień. Nieodpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Nie stosować przy nadciśnieniu.
?Pasuje do niego olejek: anyż, eukaliptus, kumin, niaouli
?